Richmond County Airport (RCZ)
Richmond County Airport (RCZ)
RCZ
Richmond County Airport (RCZ)
Rockingham, NC
Latest photos of Richmond County Airport (RCZ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RCZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-45-34.6000W/34-53-28.7000N -79.759611/34.891306 (Estimated) |
| Elevation | 358 ft / 109.12 m (Surveyed) |
| Land | 340 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Rockingham, NC |
| Location | Richmond County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RCZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 3009 x 488 ft (917 x 149 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 356.00 ft | 348.00 ft |
| Coordinates | 34.887814N / 79.767822W | 34.894126N / 79.761340W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 5001 x 98 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 350.00 ft | 354.00 ft |
| Coordinates | 34.895593N / 79.763298W | 34.887413N / 79.749899W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |