Rockwood Municipal Airport (RKW)
Rockwood Municipal Airport (RKW)
RKW
Rockwood Municipal Airport (RKW)
Rockwood, TN
Latest photos of Rockwood Municipal Airport (RKW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RKW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-41-23.2000W/35-55-20.4000N -84.689778/35.922333 (Estimated) |
| Elevation | 1664 ft / 507.19 m (Surveyed) |
| Land | 572 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Rockwood, TN |
| Location | Morgan County, TN |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 1659.00 ft | 1630.00 ft |
| Coordinates | 35.917012N / 84.695118W | 35.927654N / 84.684442W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |