Richland Airport (RLD)
Richland Airport (RLD)
RLD
Richland Airport (RLD)
Richland, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RLD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
119-18-15.1000W/46-18-20.3000N -119.304194/46.305639 (Estimated) |
| Elevation | 394 ft / 120.09 m (Surveyed) |
| Land | 564 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Richland, WA |
| Location | Benton County, WA |
| Magnetic Variation | 17E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RLD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4009 x 75 ft (1222 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 26° | 127° |
| Physical elevation | 391.00 ft | 389.00 ft |
| Coordinates | 46.299959N / 119.308452W | 46.309873N / 119.301600W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 08/26
| Dimensions | 4001 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 95° | 127° |
| Physical elevation | 394.00 ft | 387.00 ft |
| Coordinates | 46.306881N / 119.311233W | 46.305842N / 119.295475W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | ODALS |