Swinton Smith Fld At Reidsville Municipal Airport (RVJ)
Swinton Smith Fld At Reidsville Municipal Airport (RVJ)
RVJ
Swinton Smith Fld At Reidsville Municipal Airport (RVJ)
Reidsville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | RVJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-09-12.8656W/32-03-34.1507N -82.153574/32.059486 (Estimated) |
| Elevation | 195 ft / 59.44 m (Surveyed) |
| Land | 298 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Reidsville, GA |
| Location | Tattnall County, GA |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 108° | 127° |
| Physical elevation | 164.00 ft | 195.00 ft |
| Coordinates | 32.061616N / 82.161247W | 32.057357N / 82.145900W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |