East Georgia Regional Airport (SBO)
East Georgia Regional Airport (SBO)
SBO
East Georgia Regional Airport (SBO)
Swainsboro, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SBO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-22-11.8000W/32-36-32.9000N -82.369944/32.609139 (Estimated) |
| Elevation | 327 ft / 99.67 m (Surveyed) |
| Land | 237 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Swainsboro, GA |
| Location | Emanuel County, GA |
| Magnetic Variation | 06W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 6021 x 100 ft (1835 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 324.00 ft | 322.00 ft |
| Coordinates | 32.614395N / 82.377485W | 32.603869N / 82.362398W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 14/32 MARKINGS BADLY FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left |