Scott Municipal Airport (SCX)
Scott Municipal Airport (SCX)
SCX
Scott Municipal Airport (SCX)
Oneida, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SCX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-35-08.7000W/36-27-20.5000N -84.585750/36.455694 (Estimated) |
| Elevation | 1545 ft / 470.92 m (Surveyed) |
| Land | 144 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Oneida, TN |
| Location | Scott County, TN |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5506 x 75 ft (1678 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 1545.00 ft | 1522.00 ft |
| Coordinates | 36.450481N / 84.592532W | 36.460901N / 84.578966W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | SDF | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |