Sanford Seacoast Regional Airport (SFM)
Sanford Seacoast Regional Airport (SFM)
SFM
Sanford Seacoast Regional Airport (SFM)
Sanford, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SFM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-42-28.8000W/43-23-37.7000N -70.708000/43.393806 (Estimated) |
| Elevation | 244 ft / 74.37 m (Surveyed) |
| Land | 1115 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of Sanford, ME |
| Location | York County, ME |
| Magnetic Variation | 17W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SFM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPR3Y |
Runway 07/25
| Dimensions | 6389 x 100 ft (1947 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 240.00 ft | 232.00 ft |
| Coordinates | 43.386670N / 70.719743W | 43.395861N / 70.699284W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 4999 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 119° | 127° |
| Physical elevation | 244.00 ft | 231.00 ft |
| Coordinates | 43.400343N / 70.714307W | 43.393712N / 70.697841W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |