Sikeston Memorial Municipal Airport (SIK)
Sikeston Memorial Municipal Airport (SIK)
SIK
Sikeston Memorial Municipal Airport (SIK)
Sikeston, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SIK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-33-42.3000W/36-53-56.0000N -89.561750/36.898889 (Estimated) |
| Elevation | 315 ft / 96.01 m (Surveyed) |
| Land | 732 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Sikeston, MO |
| Location | Scott County, MO |
| Magnetic Variation | 02W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5502 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 313.00 ft | 314.00 ft |
| Coordinates | 36.891974N / 89.565571W | 36.905783N / 89.557929W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |