Storm Lake Municipal Airport (SLB)
Storm Lake Municipal Airport (SLB)
SLB
Storm Lake Municipal Airport (SLB)
Storm Lake, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SLB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-14-26.4000W/42-35-50.0000N -95.240667/42.597222 (Estimated) |
| Elevation | 1488 ft / 453.54 m (Surveyed) |
| Land | 288 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Storm Lake, IA |
| Location | Buena Vista County, IA |
| Magnetic Variation | 04E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SLB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 1962 x 95 ft (598 x 29 m) |
| Surface | TURF-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 66° | 127° |
| Physical elevation | 1488.00 ft | 1470.00 ft |
| Coordinates | 42.598531N / 95.243737W | 42.600760N / 95.237105W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*06/24 MARKED WITH YELLOW CONES. |
Runway 13/31
| Dimensions | 3035 x 50 ft (925 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1477.00 ft | 1467.00 ft |
| Coordinates | 42.603529N / 95.243713W | 42.597735N / 95.235618W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 5002 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1480.00 ft | 1480.00 ft |
| Coordinates | 42.601063N / 95.242193W | 42.587395N / 95.240545W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | No |