Sumter Airport (SMS)
Sumter Airport (SMS)
SMS
Sumter Airport (SMS)
Sumter, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SMS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-21-40.7840W/33-59-42.0920N -80.361329/33.995026 (Estimated) |
| Elevation | 182 ft / 55.47 m (Surveyed) |
| Land | 429 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Sumter, SC |
| Location | Sumter County, SC |
| Magnetic Variation | 07W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5501 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 179.00 ft | 182.00 ft |
| Coordinates | 33.990189N / 80.367712W | 34.001214N / 80.355296W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 05/23 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3081 x 120 ft (939 x 37 m) |
| Surface | TURF-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 177.00 ft | 179.00 ft |
| Coordinates | 33.996760N / 80.364674W | 33.990879N / 80.357359W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |