Chester Airport (SNC)
Chester Airport (SNC)
SNC
Chester Airport (SNC)
Chester, CT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SNC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-30-20.8340W/41-23-01.3540N -72.505787/41.383709 (Estimated) |
| Elevation | 416 ft / 126.80 m (Estimated) |
| Land | 146 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Chester, CT |
| Location | Middlesex County, CT |
| Magnetic Variation | 13W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear (unlighted land airport) |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SNC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 17/35
| Dimensions | 2722 x 50 ft (830 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 395.00 ft | 408.00 ft |
| Coordinates | 41.387238N / 72.507416W | 41.380181N / 72.504158W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*17/35 UNICOM FREQ MARKED ON RY. |
Nonstandard , Fair Condition |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |