Santa Rosa Route 66 Airport (SXU)
Santa Rosa Route 66 Airport (SXU)
SXU
Santa Rosa Route 66 Airport (SXU)
Santa Rosa, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SXU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-38-33.2295W/34-56-08.4195N -104.642564/34.935672 (Estimated) |
| Elevation | 4791 ft / 1460.30 m (Estimated) |
| Land | 401 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Santa Rosa, NM |
| Location | Guadalupe County, NM |
| Magnetic Variation | 10E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5013 x 75 ft (1528 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 4779.00 ft | 4791.00 ft |
| Coordinates | 34.926165N / 104.643389W | 34.938977N / 104.637253W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |
Runway 08/26
| Dimensions | 4294 x 60 ft (1309 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 4767.00 ft | 4784.00 ft |
| Coordinates | 34.939163N / 104.652343W | 34.939420N / 104.638020W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |