Cheyenne County Municipal Airport (SYF)
Cheyenne County Municipal Airport (SYF)
SYF
Cheyenne County Municipal Airport (SYF)
St Francis, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SYF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
101-47-41.5717W/39-45-35.4382N -101.794881/39.759844 (Estimated) |
| Elevation | 3429 ft / 1045.16 m (Estimated) |
| Land | 307 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of St Francis, KS |
| Location | Cheyenne County, KS |
| Magnetic Variation | 10E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear (unlighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 1799 x 280 ft (548 x 85 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 98° | 127° |
| Physical elevation | 3392.00 ft | 3386.00 ft |
| Coordinates | 39.763003N / 101.798949W | 39.762343N / 101.792608W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 5200 x 75 ft (1585 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3389.00 ft | 3430.00 ft |
| Coordinates | 39.763798N / 101.800361W | 39.752109N / 101.789749W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 2313 x 280 ft (705 x 85 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 19° |
| Physical elevation | 3380.00 ft | 3407.00 ft |
| Coordinates | 39.764894N / 101.792448W | 39.758894N / 101.795136W |
| Gradient | 1.20 | 0.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |