Franklin County Airport (UOS)
Franklin County Airport (UOS)
UOS
Franklin County Airport (UOS)
Sewanee, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | UOS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-53-53.3300W/35-12-18.5250N -85.898147/35.205146 (Estimated) |
| Elevation | 1953 ft / 595.27 m (Estimated) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Sewanee, TN |
| Location | Franklin County, TN |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 06/24
| Dimensions | 3700 x 50 ft (1128 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 0.00 ft | 1953.00 ft |
| Coordinates | 0.000000N / 0.000000W | 35.207111N / 85.893172W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |