Vidalia Regional Airport (VDI)
Vidalia Regional Airport (VDI)
VDI
Vidalia Regional Airport (VDI)
Vidalia, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VDI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-22-16.2000W/32-11-33.8000N -82.371167/32.192722 (Estimated) |
| Elevation | 274 ft / 83.52 m (Surveyed) |
| Land | 1245 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Vidalia, GA |
| Location | Toombs County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VDI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGP |
Runway 06/24
| Dimensions | 6002 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 63° | 127° |
| Physical elevation | 272.00 ft | 269.00 ft |
| Coordinates | 32.187615N / 82.379255W | 32.195160N / 82.362001W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 5002 x 150 ft (1525 x 46 m) |
| Surface | CONC-P |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 272.00 ft | 272.00 ft |
| Coordinates | 32.198898N / 82.377848W | 32.189768N / 82.365760W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 13 AND 31 MARKINGS BADLY FADED. |
Basic , Poor Condition |