Rolla National Airport (VIH)
Rolla National Airport (VIH)
VIH
Rolla National Airport (VIH)
Rolla/vichy, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VIH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-46-10.2000W/38-07-38.7000N -91.769500/38.127417 (Estimated) |
| Elevation | 1148 ft / 349.91 m (Surveyed) |
| Land | 1370 acres |
| From nearest city | 11 nautical miles N of Rolla/vichy, MO |
| Location | Maries County, MO |
| Magnetic Variation | 02E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | VIH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSXY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 1137.00 ft | 1109.00 ft |
| Coordinates | 38.124806N / 91.776663W | 38.135190N / 91.762779W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1137.00 ft | 1148.00 ft |
| Coordinates | 38.130342N / 91.775882W | 38.119380N / 91.762732W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |