Vicksburg Municipal Airport (VKS)
Vicksburg Municipal Airport (VKS)
VKS
Vicksburg Municipal Airport (VKS)
Vicksburg, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | VKS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-55-41.5000W/32-14-20.9000N -90.928194/32.239139 (Estimated) |
| Elevation | 107 ft / 32.61 m (Surveyed) |
| Land | 316 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of Vicksburg, MS |
| Location | Warren County, MS |
| Magnetic Variation | 00W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GWO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 101.00 ft | 107.00 ft |
| Coordinates | 32.232334N / 90.929262W | 32.245960N / 90.927119W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | |
| REIL | No | No |