Smith Mountain Lake Airport (W91)
Smith Mountain Lake Airport (W91)
W91
Smith Mountain Lake Airport (W91)
Moneta, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W91 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-35-32.9000W/37-06-27.8000N -79.592472/37.107722 (Estimated) |
| Elevation | 892 ft / 271.88 m (Surveyed) |
| Land | 42 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SE of Moneta, VA |
| Location | Bedford County, VA |
| Magnetic Variation | 09W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 3058 x 50 ft (932 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 855.00 ft | 892.00 ft |
| Coordinates | 37.104754N / 79.596180W | 37.110700N / 79.588776W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*MARKINGS VARY BETWEEN GOOD AND FAIR. |
Non-precision instrument , Good Condition
*MARKINGS VARY BETWEEN GOOD AND FAIR |
| REIL | No | Yes |