Yakutat Airport (YAK)
Yakutat Airport (YAK)
YAK
Yakutat Airport (YAK)
Yakutat, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | YAK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
139-39-36.9000W/59-30-11.9000N -139.660250/59.503306 (Estimated) |
| Elevation | 33 ft / 10.06 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Yakutat, AK |
| Location | Skagway-yakutat County, AK |
| Magnetic Variation | 20E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Juneau |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | JNU - Juneau |
| FSS Phone | 907-789-7380 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | YAK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 03/2005 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 02/20
| Dimensions | 6475 x 150 ft (1974 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 15.00 ft | 30.00 ft |
| Coordinates | 59.496272N / 139.684865W | 59.508802N / 139.660229W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 7745 x 150 ft (2361 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 33.00 ft | 24.00 ft |
| Coordinates | 59.511453N / 139.664690W | 59.496465N / 139.635221W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
- BE ALERT POSSIBLE SNOW PILES ON RAMP AND SNOW BERMS ON TWY EDGES OCT 1 THRU MAY 1.
- PARACHUTE JUMPING ONTO ARPT RY; TWY & ACFT PARKING APRON PROHIBTED.
- TWY 'A1', 'D' & APRON 'B' CLSD TO ACFT 12500 LBS & OVR.
- ARPT SAND LARGER GRADATION THAN FAA RECOMMENDED/SEE AC150/5200-30.
- TWYS B, C, & D NOT MAINTAINED OR MONITORED OCT 1 - MAY 1.
- TWY LGTS TWYS B, C, & D OTS OCT 1 - MAY 1.
- 24 HOUR PPR REQ FOR CARGO OPS OVER 100K CALL 907-784-3476.
- WX CAMERAS AVBL ON INTERNET AT HTTP://AKWEATHERCAMS.FAA.GOV
- SNOW REMOVAL; ICE CONTROL & ARPT HAZARDOUS CONDS REPORTED ONLY DURG ARPT MAINT DUTY HRS.
- RY 02/20 NOT MAINTAINED OR MONITORED OCT 1 THRU MAY 1.
- NUMEROUS BIRDS; BEAR AND MOOSE ON & INVOF RY.
- TWY C AND TWY A1 CLSD DURG ACR OPNS UNTIL 15 MIN AFTER DUE TO JET BLAST.
- RY COND REPORTS REFLECT CONDS DURING ARPT MAINT DUTY HRS ONLY.
- ARPT MAINT PERSONNEL & EQUIP MAY BE ON RY AT ANY TIME; RECOMMEND VISUAL INSPN PRIOR TO USE; CTC NEAREST FSS FOR CURRENT NOTAM.
- SPB ESTABD PRIOR TO 1959.