Aircraft 0839 Data
2
aircraft records found
0839
1988 Mil Mi-17-1V Hip-H, c/n 108M39
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-17-1V Hip-H Search all Mil Mi-17-1V Hip-H |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 108M39 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117MT |
Aircraft
| Registration Number | 0839 |
| Mode S (ICAO24) Code | 4984A4 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 1988-00-00 |
Owner
| Owner | Czech Air Force |
| Address |
, Czech Republic |
0839
Mil Mi-24V Hind E, c/n 730839
Latest photos of 0839
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | 730839 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117V |
Aircraft
| Registration Number | 0839 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Czech Republic |