Aircraft 163046 Data
3
aircraft records found
163046
AG-500
Grumman EA-6B Prowler, c/n P-131
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | EA-6B Prowler Search all Grumman EA-6B Prowler |
| Construction Number (C/N) | P-131 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J52-408A |
Aircraft
| Registration Number | 163046 |
| Alternative Code/Name | AG-500 |
| Current Status |
Owner
| Owner | United States Navy |
| Address |
, United States |
163046
NL-670
Grumman EA-6B Prowler, c/n P-131
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | EA-6B Prowler Search all Grumman EA-6B Prowler |
| Construction Number (C/N) | P-131 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J52-408A |
Aircraft
| Registration Number | 163046 |
| Alternative Code/Name | NL-670 |
| Current Status | Withdrawn from VAQ-128 us |
Owner
| Owner | United States Navy |
| Address |
NAS Whidbey Island, Washington United States |
163046
NJ-654
Grumman EA-6B Prowler, c/n P-131
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | EA-6B Prowler Search all Grumman EA-6B Prowler |
| Construction Number (C/N) | P-131 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney J52-408A |
Aircraft
| Registration Number | 163046 |
| Alternative Code/Name | NJ-654 |
| Current Status | Withdrawn frm VAQ-129 use |
Owner
| Owner | United States Navy |
| Address |
NAS Whidbey Island, Washington United States |