Aircraft 188720 Data
2
aircraft records found
188720
McDonnell Douglas CF-188A Hornet, c/n 0181/A142
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | CF-188A Hornet Search all McDonnell Douglas CF-188A Hornet |
| Construction Number (C/N) | 0181/A142 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F404-GE-400 |
Aircraft
| Registration Number | 188720 |
| Current Status | Active with 425 Squadron |
| Delivery Date | 1984-05-17 |
Owner
| Owner | Canadian Armed Forces |
| Address |
, Canada |
188720
McDonnell Douglas CF-188A Hornet, c/n 181/A142A
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | CF-188A Hornet Search all McDonnell Douglas CF-188A Hornet |
| Construction Number (C/N) | 181/A142A |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric F404-GE-400 |
Aircraft
| Registration Number | 188720 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Musee de la Defence Aerienne |
| Address |
CFB Bagotville, Quebec Canada |