Aircraft 220 Data
14
aircraft records found
220
EAGLE
1994 McDonnell Douglas F-15I Ra'am, c/n 1294/1007
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15I Ra'am Search all McDonnell Douglas F-15I Ra'am |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 1294/1007 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Alternative Code/Name | EAGLE |
| Current Status |
Owner
| Owner | Israeli Air Force |
| Address |
, Israel |
220
1986 De Havilland Canada DHC-5D Buffalo, c/n 126
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-5D Buffalo Search all De Havilland Canada DHC-5D Buffalo |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 126 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 41 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT64-820-4 |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Kenya Air Force |
| Address |
, Kenya |
220
1983 Sepecat Jaguar S, c/n 245/S(O)16
Airframe Info
| Manufacturer | Sepecat |
| Model | Jaguar S Search all Sepecat Jaguar S |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 245/S(O)16 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce/Turbomeca Adour |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status | Withdrawn from use in 2012 |
| Delivery Date | 1983-09-19 |
Owner
| Owner | Royal Air Force of Oman |
| Address |
Thumrait Air Base, Oman |
220
1966 Northrop F-5A Freedom Fighter, c/n N.7043
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5A Freedom Fighter Search all Northrop F-5A Freedom Fighter |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | N.7043 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-13 |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status | Preserved as 14896 |
Owner
| Owner | Flyhistorik Museum |
| Address |
Sola, Stavanger, Norway |
220
30-QU
Dassault Mirage F.1CT, c/n Not found (2)
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CT Search all Dassault Mirage F.1CT |
| Construction Number (C/N) | Not found (2) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Alternative Code/Name | 30-QU |
| Current Status | Stored at Chateaudun |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
220
Hughes 500MD Lahatoot, c/n 50-0645D
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 500MD Lahatoot Search all Hughes 500MD Lahatoot |
| Construction Number (C/N) | 50-0645D |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250 |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Technoda Education Center |
| Address |
Giv'atOlga, Israel |
220
Agusta AB-204B, c/n 3010
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | AB-204B Search all Agusta AB-204B |
| Construction Number (C/N) | 3010 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-11A |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Netherlands |
220
Dassault MD-450 Ouragan, c/n 220
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | MD-450 Ouragan Search all Dassault MD-450 Ouragan |
| Construction Number (C/N) | 220 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
220
PZL-Mielec TS-11 Iskra, c/n 1H0220
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | TS-11 Iskra Search all PZL-Mielec TS-11 Iskra |
| Construction Number (C/N) | 1H0220 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
220
Mil Mi-171sh Hip, c/n Not found 220
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-171sh Hip Search all Mil Mi-171sh Hip |
| Construction Number (C/N) | Not found 220 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117VM |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Croatian Air Force |
| Address |
, Croatia |
220
Aerospatiale AS-332M1 Super Puma, c/n 2135
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-332M1 Super Puma Search all Aerospatiale AS-332M1 Super Puma |
| Construction Number (C/N) | 2135 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Sembawang Air Base, Singapore |
220
Fouga CM-170R Magister, c/n 299
Airframe Info
| Manufacturer | Fouga |
| Model | CM-170R Magister Search all Fouga CM-170R Magister |
| Construction Number (C/N) | 299 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Marbore IIC |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status | On US civil register |
Owner
| Owner | Irish Air Corps |
| Address |
, Ireland |
220
FMA IA-58A Pucará, c/n 042
Airframe Info
| Manufacturer | FMA |
| Model | IA-58A Pucará Search all FMA IA-58A Pucará |
| Construction Number (C/N) | 042 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Astazou XVIG |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
, Uruguay |
220
2-HC
Fouga CM-170 Magister, c/n 220
Airframe Info
| Manufacturer | Fouga |
| Model | CM-170 Magister Search all Fouga CM-170 Magister |
| Construction Number (C/N) | 220 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Marbore IIA |
Aircraft
| Registration Number | 220 |
| Alternative Code/Name | 2-HC |
| Current Status |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
, France |
User Comments
Admin, 2011-06-11 21:24:44
Also registered as C-GEPK & N220FM.