Aircraft 646 Data
7
aircraft records found
646
1985 Mil Mi-14BT Haze B, c/n 34010
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-14BT Haze B Search all Mil Mi-14BT Haze B |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 34010 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 646 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1986-04-16 |
| Registration Cancel Date | 1990-10-00 |
Owner
| Owner | Naval Helicopter Regiment 18 |
| Address |
, Germany |
646
1977 Northrop F-5E Tiger II, c/n R.1373
Airframe Info
| Manufacturer | Northrop |
| Model | F-5E Tiger II Search all Northrop F-5E Tiger II |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | R.1373 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric J85-GE-21B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 646 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
, Jordan |
646
1972 McDonnell Douglas F-15A Baz Eagle, c/n 18/A016
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | F-15A Baz Eagle Search all McDonnell Douglas F-15A Baz Eagle |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 18/A016 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-100 |
Aircraft
| Registration Number | 646 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Israel Air & Space Defence Force |
| Address |
, Israel |
646
1966 Bell UH-1H Iroquois, c/n 4812
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | UH-1H Iroquois Search all Bell UH-1H Iroquois |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 4812 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T53-L-11 |
| Also Registered As |
NZ3801
Preserved at Wigram
|
Aircraft
| Registration Number | 646 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Peruvian Air Force (FAP - Fuerza Aérea del Perú) |
| Address |
, Peru |
646
Beech T-34A (A45), c/n X-103
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | T-34A (A45) Search all Beech T-34A (A45) |
| Construction Number (C/N) | X-103 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470-13A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 646 |
| Current Status | To Argentina |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Uruguaya |
| Address |
, Uruguay |
646
118-NW
Dassault Mirage F.1CR, c/n 646
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage F.1CR Search all Dassault Mirage F.1CR |
| Construction Number (C/N) | 646 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | SNECMA Atar 9K-50 |
Aircraft
| Registration Number | 646 |
| Alternative Code/Name | 118-NW |
| Current Status | Instructional airframe |
Owner
| Owner | Armée de l'Air (French Air Force) |
| Address |
Base Aérienne 721, Rochefort France |
646
118-MQ
Dassault Mirage 2000D, c/n 646
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Mirage 2000D Search all Dassault Mirage 2000D |
| Construction Number (C/N) | 646 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | 646 |
| Alternative Code/Name | 118-MQ |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2012-09-00 |
Owner
| Owner | French Air Force |
| Address |
Mont-de-Marsan, France |