Aircraft 732 Data
6
aircraft records found
732
1986 Mil Mi-24V Hind E, c/n 410732
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 410732 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
Aircraft
| Registration Number | 732 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
732
1985 Fokker F-16B Fighting Falcon, c/n 6E-26
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F-16B Fighting Falcon Search all Fokker F-16B Fighting Falcon |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 6E-26 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney F100-PW-200 |
| Also Registered As |
J-885
de-registered
|
Aircraft
| Registration Number | 732 |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | Chile Air Force |
| Address |
, Chile |
732
1980 Sikorsky S-76A, c/n 760113
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 760113 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turboshaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Arriel 1S |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | 732 |
| Current Status | Withdrawn from service |
Owner
| Owner | Royal Jordanian Air Force |
| Address |
, Jordan |
732
1980 Lockheed C-130H Hercules, c/n 382-4846
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | C-130H Hercules Search all Lockheed C-130H Hercules |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 382-4846 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-15 |
Aircraft
| Registration Number | 732 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Paya Lebar Air Base, Singapore |
732
Beech 65-A80 Queen Air, c/n LD-247
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-A80 Queen Air Search all Beech 65-A80 Queen Air |
| Construction Number (C/N) | LD-247 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IGSO-540-A1A |
Aircraft
| Registration Number | 732 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Museo Aeronáutico del Peru |
| Address |
Las Palmas Air Base, Peru |
732
Sikorsky S-76A Spirit, c/n 760246
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Spirit Search all Sikorsky S-76A Spirit |
| Construction Number (C/N) | 760246 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C30 |
Aircraft
| Registration Number | 732 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Philippine Air Force |
| Address |
Villamor Air Base, Philippines |