Aircraft 734 Data
5
aircraft records found
734
1986 Mil Mi-24V Hind E, c/n 410734
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 410734 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov TV3-117MT |
Aircraft
| Registration Number | 734 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Polish Air Force |
| Address |
, Poland |
734
1982 Lockheed KC-130H Hercules, c/n 382-4940
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | KC-130H Hercules Search all Lockheed KC-130H Hercules |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 382-4940 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T56-A-15 |
Aircraft
| Registration Number | 734 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Republic of Singapore Air Force |
| Address |
Paya Lebar Air Base, Singapore |
734
Hawker Hunter FR.71A, c/n HABL-003078
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker |
| Model | Hunter FR.71A Search all Hawker Hunter FR.71A |
| Construction Number (C/N) | HABL-003078 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Avon |
Aircraft
| Registration Number | 734 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea de Chile (FACh) |
| Address |
Los Cerillos, Santiago Chile |
734
Beech 65-A80 Queen Air, c/n LD-252
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-A80 Queen Air Search all Beech 65-A80 Queen Air |
| Construction Number (C/N) | LD-252 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IGSO-540-A1A |
Aircraft
| Registration Number | 734 |
| Current Status | Crashed on May 21, 1989 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea del Perú (Peruvian Air Force) |
| Address |
, Peru |
734
Sukhoi Su-22M-4K Fitter, c/n 31205
Airframe Info
| Manufacturer | Sukhoi |
| Model | Su-22M-4K Fitter Search all Sukhoi Su-22M-4K Fitter |
| Construction Number (C/N) | 31205 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
25 38
Preserved
|
Aircraft
| Registration Number | 734 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | East German Air Force |
| Address |
, Germany |