Aircraft C-GDFF Data
3
aircraft records found
C-GDFF
2010 Bombardier DHC-8-402, c/n 4315
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | DHC-8-402 Search all Bombardier DHC-8-402 |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 4315 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW150A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GDFF |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2010-03-18 |
| Registration Cancel Date | 2010-07-15 |
Owner
| Owner | Bombardier Incorporated |
| Address |
Toronto, Ontario M3K 1Y5 Canada |
C-GDFF
1998 Beech C90A, c/n LJ1530
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | LJ1530 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GDFF |
| Mode S (ICAO24) Code | C04D1C |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-02-27 |
Owner
| Owner | CANLink Aviation Inc. - Moncton Flight College |
| Address |
Dieppe, New Brunswick E1A 7P5 Canada |
C-GDFF
1980 Hughes 369D, c/n 900807D
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 369D Search all Hughes 369D |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 900807D |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20 SER |
| Also Registered As |
N105JL
Undel Tri
|
Aircraft
| Registration Number | C-GDFF |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-02-26 |
Owner
| Owner | Les Helicopteres Nordic Ltee |
| Address |
La Sarre, Quebec J9Z 2X4 Canada |