Aircraft N588XJ Data
2
aircraft records found
N588XJ
1998 Raytheon C90A King Air, c/n LJ-1530
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | C90A King Air Search all Raytheon C90A King Air |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1530 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N588XJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A795B6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-06-08 |
| Air Worthiness Test | 1998-09-27 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Harmon Foods Inc |
| Address |
Jacksonville, IL 62650 United States |
| Region | Great Lakes |
N588XJ
1998 Beech C90A, c/n LJ1530
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | LJ1530 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N588XJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A795B6 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2017-12-29 |
| Registration Cancel Date | 2018-02-26 |
Owner
| Owner | Garrett Air Incorporated |
| Address |
Wilmington, Delaware 19810 United States |