Aircraft C-GLGB Data
3
aircraft records found
C-GLGB
2001 Cessna 550 Citation Bravo, c/n 550-0994
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Citation Bravo Search all Cessna 550 Citation Bravo |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 550-0994 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW530A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GLGB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2006-03-20 |
| Registration Cancel Date | 2011-04-04 |
Owner
| Owner | Omega Air Corporation |
| Address |
, British Columbia Canada |
C-GLGB
1983 Aerospatiale AS-332L, c/n 2107
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-332L Search all Aerospatiale AS-332L |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 2107 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GLGB |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2011-06-14 |
Owner
| Owner | CHC Global Operations Canada (2008) Inc |
| Address |
Richmond, British Columbia V7B 1A3 Canada |
C-GLGB
1974 Beech 95-B55 (T42A), c/n TC-1709
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 (T42A) Search all Beech 95-B55 (T42A) |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | TC-1709 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor I0-470 SERIES |
| Also Registered As |
N7348R
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GLGB |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1983-08-24 |
Owner
| Owner | Highwood Air Services Ltd |
| Address |
De Winton, Alberta T0L 0X0 Canada |