Aircraft C-GTCH Data
3
aircraft records found
C-GTCH
2007 Sikorsky S-92A, c/n 920061
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 920061 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GTCH |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2008-01-10 |
| Registration Cancel Date | 2010-11-15 |
Owner
| Owner | Cougar Helicopters Incorporated |
| Address |
, Newfoundland and Lab Canada |
C-GTCH
1983 Aerospatiale AS-332L, c/n 2048
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-332L Search all Aerospatiale AS-332L |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 2048 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo Shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GTCH |
| Current Status | De-Registered |
| Delivery Date | 1997-04-29 |
| Registration Cancel Date | 2006-11-03 |
Owner
| Owner | Cougar Helicopters Incorporated |
| Address |
St. John's, Newfoundland A1A 5G6 Canada |
C-GTCH
1971 Bellanca 17-30A, c/n 30392
Airframe Info
| Manufacturer | Bellanca |
| Model | 17-30A Search all Bellanca 17-30A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 30392 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO 520 Series |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GTCH |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2015-08-12 |
Owner
| Owner | Tommy Christensen |
| Address |
Calgary, Alberta T3C 0V9 Canada |