Aircraft HK-3283W Data
1
aircraft record found
HK-3283W
1985 Gulfstream American 695A Jetprop 1000, c/n 96099
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | 695A Jetprop 1000 Search all Gulfstream American 695A Jetprop 1000 |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 96099 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331-10-511K |
| Also Registered As |
N147RP
Deregistered
|
Aircraft
| Registration Number | HK-3283W |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 1986-12-00 |
Owner
| Owner | Compania Exploradora del Pacifico Ltd |
| Address |
, Colombia |