Aircraft LN-OMI Data
2
aircraft records found
LN-OMI
2015 Sikorsky S-92A, c/n 920287
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 920287 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | LN-OMI |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-05-05 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Norway |
LN-OMI
1984 Aerospatiale AS-332L, c/n 2123
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-332L Search all Aerospatiale AS-332L |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 2123 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | LN-OMI |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Norske Helikopter |
| Address |
, Norway |