Aircraft N1011K Data
3
aircraft records found
N1011K
2017 Cub Crafters CCK-1865 Carbon Cub, c/n CCK-1865-1042
Airframe Info
| Manufacturer | Cub Crafters |
| Model | CCK-1865 Carbon Cub Search all Cub Crafters CCK-1865 Carbon Cub |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | CCK-1865-1042 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Aerosport CC-340 |
Aircraft
| Registration Number | N1011K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00AF0 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-07-11 |
Owner
| Owner | individual |
| Address |
Kapaau, Hawaii United States |
N1011K
1967 Kozic EXPERIMENTAL, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Kozic |
| Model | EXPERIMENTAL Search all Kozic EXPERIMENTAL |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-235 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1011K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00AF0 |
| Certification Issued | 1967-02-20 |
| Last Action Taken | 1997-03-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-04-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Martinsville, NJ 08836 United States |
N1011K
Bell 206B-III, c/n 4649
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B-III Search all Bell 206B-III |
| Construction Number (C/N) | 4649 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N1011K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00AF0 |
| Last Action Taken | 2008-02-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-06-24 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |