Aircraft N1020A Data
2
aircraft records found
N1020A
2003 Mooney M20R, c/n 29-0316
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20R Search all Mooney M20R |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 29-0316 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1020A |
| Mode S (ICAO24) Code | A00E7B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-09-30 |
| Air Worthiness Test | 2003-12-12 |
| Last Action Taken | 2009-09-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sherwood, OR 97140 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N1020A
CASA 1-131E Jungmann, c/n Not found E3B-418/N1020A
Airframe Info
| Manufacturer | CASA |
| Model | 1-131E Jungmann Search all CASA 1-131E Jungmann |
| Construction Number (C/N) | Not found E3B-418/N1020A |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
E3B-418
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N1020A |
| Mode S (ICAO24) Code | A00E7B |
| Last Action Taken | 1985-12-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-08-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Niwot, CO 80544 United States |