Aircraft N1067W Data
2
aircraft records found
N1067W
1998 Mooney M20J, c/n 24-3415
Latest photos of N1067W
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20J Search all Mooney M20J |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 24-3415 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER A&C |
Aircraft
| Registration Number | N1067W |
| Mode S (ICAO24) Code | A01E60 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-01-22 |
| Air Worthiness Test | 1998-01-31 |
| Last Action Taken | 2006-08-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Fox Cities Aviation |
| Address |
Gallatin, TN 37066 United States |
| Region | Central |
N1067W
Beech F33A, c/n CE430
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Construction Number (C/N) | CE430 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1067W |
| Mode S (ICAO24) Code | A01E60 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |