Aircraft N1068A Data
3
aircraft records found
N1068A
1989 Mooney M20J, c/n 24-3133
Latest photos of N1068A
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20J Search all Mooney M20J |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 24-3133 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER A&C |
Aircraft
| Registration Number | N1068A |
| Mode S (ICAO24) Code | A01E6F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1989-12-11 |
| Air Worthiness Test | 1989-09-06 |
| Last Action Taken | 2007-12-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Houston, TX 77059 United States |
| Region | Southwestern |
N1068A
1979 Bell 206B, c/n 2840
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 2840 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20 SER |
| Also Registered As |
N28HT
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N1068A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Arab Emirates |
N1068A
Bell 206B JetRanger III, c/n 2840
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger III Search all Bell 206B JetRanger III |
| Construction Number (C/N) | 2840 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N1068A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |