Aircraft N1092A Data
2
aircraft records found
N1092A
2006 Cessna 172S, c/n 172S10286
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10286 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1092A |
| Mode S (ICAO24) Code | A028C2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-11-15 |
| Air Worthiness Test | 2006-08-31 |
| Last Action Taken | 2006-11-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | D&km Enterprises Llc |
| Address |
Mobile, AL 36609 United States |
| Region | Southern |
N1092A
1951 Piper PA-18-125, c/n 18-682
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18-125 Search all Piper PA-18-125 |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 18-682 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-290 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1092A |
| Mode S (ICAO24) Code | A028C2 |
| Certification Class | Restricted |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-07-31 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |