Aircraft N110PA Data
3
aircraft records found
N110PA
1997 Mooney M20K, c/n 25-2007
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 25-2007 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N110PA |
| Mode S (ICAO24) Code | A02D79 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-12-29 |
| Air Worthiness Test | 1997-09-05 |
| Last Action Taken | 2006-05-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pensacola, FL 32526 United States |
| Region | Southern |
N110PA
1978 Gates Learjet 36A, c/n 040
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 36A Search all Gates Learjet 36A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 040 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N110PA |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N110PA
1970 Beech 99A, c/n U-136
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99A Search all Beech 99A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | U-136 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N110PA |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1979-08-00 |
Owner
| Owner | Pioneer Airlines |
| Address |
Denver, Colorado United States |