Aircraft N1113A Data
3
aircraft records found
N1113A
2006 Cessna 172S, c/n 172S10295
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10295 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming LIO-360-CIE6 |
Aircraft
| Registration Number | N1113A |
| Mode S (ICAO24) Code | A032AC |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2006-08-30 |
| Last Action Taken | 2006-08-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-09-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
N1113A
1980 Grob G-103A Twin II Acro, c/n 3546-K-3
Airframe Info
| Manufacturer | Grob |
| Model | G-103A Twin II Acro Search all Grob G-103A Twin II Acro |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 3546-K-3 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Type | None |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1113A |
| Mode S (ICAO24) Code | A032AC |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-02-17 |
Owner
| Owner | ADIRONDACK SOARING ASSOCIATION INC |
| Address |
BALLSTON SPA, 12020 United States |
N1113A
Hughes 369D, c/n 1200874D
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 369D Search all Hughes 369D |
| Construction Number (C/N) | 1200874D |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1113A |
| Mode S (ICAO24) Code | A032AC |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |