Aircraft N11A Data
3
aircraft records found
N11A
2006 Bombardier BD-700-1A10 Global Express, c/n 9187
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | BD-700-1A10 Global Express Search all Bombardier BD-700-1A10 Global Express |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 9187 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 23 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | ROLLS-ROYC BR 700 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N11A |
| Mode S (ICAO24) Code | A029DA |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N11A
1997 Canadair Challenger 604 (CL-600-2B16), c/n 5354
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | Challenger 604 (CL-600-2B16) Search all Canadair Challenger 604 (CL-600-2B16) |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 5354 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CF34 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N11A |
| Mode S (ICAO24) Code | A029DA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-01-18 |
| Air Worthiness Test | 1997-11-03 |
| Last Action Taken | 2011-01-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aramark Corp |
| Address |
1101 Market St Philadelphia, PA 19107 United States |
| Region | Eastern |
N11A
1973 Cessna 500 Citation, c/n 500-0111
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation Search all Cessna 500 Citation |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 500-0111 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
Aircraft
| Registration Number | N11A |
| Mode S (ICAO24) Code | A029DA |
| Certification Issued | 1990-12-13 |
| Last Action Taken | 1990-12-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-04-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | OWNERS JET SERVICES LTD |
| Address |
Las Vegas, NV 89119 |