Aircraft N1214V Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N1214V
2007 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B1257
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 208B1257 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1214V |
| Mode S (ICAO24) Code | A05A61 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2007-06-19 |
| Last Action Taken | 2007-02-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-07-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
N1214V
Bell 206B-3 JetRanger III, c/n 4449
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B-3 JetRanger III Search all Bell 206B-3 JetRanger III |
| Construction Number (C/N) | 4449 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
| Also Registered As |
GNB-97111
Crashed on April 5, 2019
|
Aircraft
| Registration Number | N1214V |
| Mode S (ICAO24) Code | A05A61 |
| Certification Issued | 1997-03-04 |
| Last Action Taken | 2000-03-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-04-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 761010482 United States |