Aircraft N1279V Data
2
aircraft records found
N1279V
2007 Cessna 172S, c/n 172S10650
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 172S10650 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1279V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0715A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-07 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-11 |
| Last Action Taken | 2008-01-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-02-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
Lakeland, FL 338111247 United States |
N1279V
2005 Cessna 525 CitationJet CJ1, c/n 525-0552
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525 CitationJet CJ1 Search all Cessna 525 CitationJet CJ1 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 525-0552 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1279V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0715A |
| Last Action Taken | 2005-05-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-05-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 672777704 United States |