Aircraft N1307A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N1307A
2005 Cessna 172S, c/n 172S9843
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9843 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1307A |
| Mode S (ICAO24) Code | A07E7F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-07-12 |
| Air Worthiness Test | 2005-06-15 |
| Last Action Taken | 2010-07-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Moose Jaw Aviation Llc |
| Address |
Chatham, NJ 07928 United States |
| Region | Eastern |
N1307A
2000 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0820
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 208B0820 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
A2-LEO
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1307A |
| Mode S (ICAO24) Code | A07E7F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-06-04 |
| Air Worthiness Test | 2000-03-30 |
| Last Action Taken | 2002-06-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-07-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WEAVER AERO INTERNATIONAL INC |
| Address |
Moundridge, KS 671070003 United States |