Aircraft N1401W Data
2
aircraft records found
N1401W
2007 Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG, c/n 41644
Airframe Info
| Manufacturer | Columbia Aircraft Mfg |
| Model | LC41-550FG Search all Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 41644 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-550-C |
Aircraft
| Registration Number | N1401W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A540 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-03-06 |
| Air Worthiness Test | 2007-01-25 |
| Last Action Taken | 2007-03-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cujo Air Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
User Comments
Admin, 2005-12-23 05:00:00
Cancel Date: 01/30/2003
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
N1401W
1969 Bell 47G-4A, c/n 7656
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G-4A Search all Bell 47G-4A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 7656 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming VO-540 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1401W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0A540 |
| Certification Class | Multiple |
| Certification Issued | 1977-11-04 |
| Air Worthiness Test | 1974-06-21 |
| Last Action Taken | 2000-05-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-01-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Simpson, IL 629859608 United States |