Aircraft N142V Data
3
aircraft records found
N142V
1975 Dassault Falcon 10, c/n 57
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 10 Search all Dassault Falcon 10 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 57 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731 |
| Also Registered As |
N10YJ
Written off on June 30, 1997
|
Aircraft
| Registration Number | N142V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Valmont Industries |
| Address |
Valley, Nebraska United States |
N142V
Piel Emeraude, c/n 141
Airframe Info
| Manufacturer | Piel |
| Model | Emeraude Search all Piel Emeraude |
| Construction Number (C/N) | 141 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-200 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N142V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0ABF9 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1999-05-20 |
| Air Worthiness Test | 2001-03-21 |
| Last Action Taken | 2006-04-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Westhope, ND 58793 United States |
| Region | Great Lakes |
N142V
Cessna CG-2, c/n 84
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | CG-2 Search all Cessna CG-2 |
| Construction Number (C/N) | 84 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N142V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0ABF9 |
| Certification Issued | 1930-07-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1933-03-14 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Baxter Springs, KS 66713 |
| Region | Central |