Aircraft N1495V Data
2
aircraft records found
N1495V
Cessna 172M, c/n 17263625
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172M Search all Cessna 172M |
| Construction Number (C/N) | 17263625 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1495V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0C73A |
| Last Action Taken | 2011-12-08 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 United States |
| Region | Southwestern |
N1495V
Consolidated PBY-5A Catalina, c/n 1679
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated |
| Model | PBY-5A Catalina Search all Consolidated PBY-5A Catalina |
| Construction Number (C/N) | 1679 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-92 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1495V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0C73A |
| Certification Issued | 1951-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1951-08-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BABB COMPANY INC |
| Address |
New York, NY 10001 |
| Region | Eastern |