Aircraft N1503V Data
2
aircraft records found
N1503V
1938 Grumman G-21A, c/n 1020
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-21A Search all Grumman G-21A |
| Year built | 1938 |
| Construction Number (C/N) | 1020 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1503V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CD04 |
| Certification Issued | 1957-04-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1962-04-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | KODIAK AIRWAYS INC |
| Address |
Kodiak, AK 99615 |
| Region | Alaskan |
N1503V
Balloon Works FIREFLY 7, c/n 11120
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 7 Search all Balloon Works FIREFLY 7 |
| Construction Number (C/N) | 11120 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N1503V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CD04 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1982-06-29 |
| Air Worthiness Test | 1986-09-04 |
| Last Action Taken | 2000-07-10 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Balloon Experience |
| Address |
Chesterfield, MO 63006 United States |
| Region | Central |