Aircraft N1509V Data
1
aircraft record found
N1509V
1955 De Havilland DH-104 Dove 6A, c/n 04460
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-104 Dove 6A Search all De Havilland DH-104 Dove 6A |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 04460 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Gipsy Queen 30 Mk.2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1509V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0CDD6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-03-31 |
| Air Worthiness Test | 1955-12-01 |
| Last Action Taken | 2011-03-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Vermillion, SD 57069 United States |
| Region | Great Lakes |
User contributed data
| Model | DH-104 Dove 6A (by Admin on 2013-04-08 18:01:43) |