Aircraft N1547K Data
2
aircraft records found
N1547K
2007 Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG, c/n 41747
Airframe Info
| Manufacturer | Columbia Aircraft Mfg |
| Model | LC41-550FG Search all Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 41747 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-550-C |
Aircraft
| Registration Number | N1547K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DC62 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-06-14 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-13 |
| Last Action Taken | 2007-06-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ashland, OR 97520 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N1547K
1980 Sikorsky S-76A, c/n 760085
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-76A Search all Sikorsky S-76A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 760085 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C30 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1547K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0DC62 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1998-08-14 |
| Air Worthiness Test | 1981-05-29 |
| Last Action Taken | 2001-08-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-12-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR LOGISTICS LLC |
| Address |
New Iberia, LA 705609124 United States |