Aircraft N1584K Data
2
aircraft records found
N1584K
2007 Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG, c/n 41779
Airframe Info
| Manufacturer | Columbia Aircraft Mfg |
| Model | LC41-550FG Search all Columbia Aircraft Mfg LC41-550FG |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 41779 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-550-C |
Aircraft
| Registration Number | N1584K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EAD5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-17 |
| Air Worthiness Test | 2007-08-16 |
| Last Action Taken | 2008-01-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Provac Llc |
| Address |
Dakota Dunes, SD 57049 United States |
| Region | Great Lakes |
N1584K
1946 Luscombe 8A, c/n 4311
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 4311 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C65 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1584K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0EAD5 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1956-02-15 |
| Last Action Taken | 2002-10-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-12-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Col Del Valle Garza Garcia Monterey, Mexico |